Reklama

Zielone Świątki w Tursku [Zdjęcia]

Opublikowano: ndz, 19 maj 2013 18:57
Autor:

Zielone Świątki w Tursku [Zdjęcia] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Pieszo, na rowerach, samochodami - w niedzielę tłumy zmierzały do Turska. W sanktuarium maryjnym w Tursku, w Zielone Świątki, jak co roku zgromadzili się wierni na odpuście poświęconym Matce Bożej Turskiej.

Uroczystość jest pamiątką cudownego przybycia obrazu Maryi właśnie do tej miejscowości. Przekazywane z pokolenia na pokolenie podanie, spisane w końcu XVII wieku przez ks. Jana Nepomucyna Karpieńskiego opowiada niezwykłe wydarzenie: W Roku Pańskim 1764, w sobotę przed uroczystością Zielonych Świątek, w 9 dniu miesiąca czerwca, gdy w Polsce obradowano nad wyborem króla, ukazał się dziwny znak, mianowicie obraz przedstawiający z jednej strony Błogosławioną Bogarodzicę, z drugiej strony św. Michała Archanioła, a w środku mniejsze postacie św. Katarzyny, Dziewicy i Męczennicy oraz ś. Barbary Dziewicy i Męczennicy – wszystko namalowane na papierze. Zestaw tych postaci tworzył kształt raczej podłużny niż wysoki. Znajdował się w chłopskiej chacie Jana Biadały, mieszkańca wsi Lenartowice. Obraz ten przechowywany w nieszczególnym miejscu, korzystając z ładnej pogody w ową sobotę wigilijną Zielonych Świąt wyniesiono z chaty i dla wysuszenia położono na chruście stanowiącym opłotowanie. W pewnym momencie obraz poruszony jakby siłą uniósł się ku górze i następnie na oczach wielu świadków podążył w prostym kierunku ponad lasami do wsi Tursko. Tutaj w dziwny sposób osiadł na miejscu piaszczystym, gdzie teraz stoi figura Matki Bożej otoczona murem tzw. Ogrójec. To niezwykłe zdarzenie spowodowało zdumiewający napływ ludzi – czytamy w broszurze wydanej przez tamtejszą parafię. Od tego czasu, nieprzerwanie, co roku wierni gromadzą się przed cudownym obrazem, koronowanym przez prymasa Stefana Wyszyńskiego w 1967 roku.

(pg)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 9 lat temu | ocena +0 / -0

    Robert

    Kwiatki, proporczyki, obrazki. Chorzy ludzie. Szkoda mi ich.