Reklama

OŚWIADCZENIE DKMS

Opublikowano: pt, 19 lip 2013 10:32
Autor:

OŚWIADCZENIE DKMS - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

W nawiązaniu do Państwa zapytania informujemy, że z dniem 26 marca 2013 roku została podjęta decyzja o zakończeniu współpracy pomiędzy Fundacją DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska a Panią Kingą Dubicką.

Jeśli chodzi o inne kwestie poruszone w artykule to zapraszamy do zapoznania się z naszym oficjalnym stanowiskiem w tej sprawie:

Fundacja DKMS Polska, została zarejestrowana w Polsce dnia 28 listopada 2008 roku, a oficjalną działalność rozpoczęła w lutym 2009 roku. Co ważne na ten czas w Polsce dostępnych było niespełna 40 000 potencjalnych dawców szpiku.

Fundacja DKMS Polska posiada zgodnie z wymogami ustawy transplantacyjnej, pozwolenie Ministra Zdrowia na prowadzenie działalności jako ośrodek dawców szpiku. Pozwolenie to zostało wydane po przeprowadzeniu przez Krajowe Centrum Bankowania Tkanek i Komórek audytu, który odbył się na zlecenie Ministra Zdrowia, a w którym oprócz przedstawicieli KCBTiK uczestniczyły również osoby wyznaczone z ramienia Krajowego Konsultanta ds. Hematologii. We wrześniu 2012 roku odbył się kolejny audyt, rewidujący działalność Fundacji, który nie wykazał żadnych nieprawidłowości w jej działaniach. W audycie oprócz wymienionych osób uczestniczyli również przedstawiciele Poltransplantu.

Co najważniejsze, od momentu rozpoczęcia działalności przez Fundację DKMS Polska, diametralnie uległa zmianie sytuacja pacjentów w Polsce, jak również nastąpiła istotna zmiana dla samego systemu dawstwa szpiku w Polsce. Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 470 000 potencjalnych dawców szpiku, z czego ponad 350 000 to dawcy zarejestrowani w bazie Fundacji DKMS Polska. Plasuje to Polskę na trzecim miejscu w Europie pod względem liczebności potencjalnych dawców szpiku. W 2012 roku 50% polskich pacjentów zakwalifikowanych do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego, otrzymało przeszczep od dawcy polskiego, podczas kiedy kilka lat temu przeszczep od dawcy polskiego otrzymywało tylko kilkanaście procent polskich pacjentów.

Priorytetem dla Fundacji jest bezpieczeństwo zdrowia i życia dawców zarejestrowanych w bazie Fundacji. Istotnym elementem działalności Fundacji jest również przestrzeganie litery prawa. Wszelkie działania Fundacji są zgodne z prawem, w tym również dokonywanie pobrań, aktualnie w niektórych przypadkach, za granicą. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 12 marca 2010 roku regulującego działalność ośrodków dawców szpiku pobrania można dokonać za granicą w porozumieniu z Poltransplantem (paragraf 8, punkt 4). Wszystkie pobrania od dawców zarejestrowanych w bazie Fundacji DKMS Polska dokonane za granicą odbyły się za pisemną zgodą Poltransplantu.

                                                                                    Zespół Fundacji DKMS Polska

 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.