Reklama

32. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Opublikowano: pt, 13 gru 2013 12:28
Autor:

32. rocznica wprowadzenia stanu wojennego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

- Czy wyobrażacie sobie, że nie było nawet papieru toaletowego? Wprowadzono kartki na mięso, ale było go za mało. W sklepach zaś zostały puste półki - dziś rzecz nie do pomyślenia! – opowiadał młodzieży ponadgimnazjalnej senator Witold Sitarz. Wykłady z okazji 32. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego parlamentarzysta wygłosił w liceum im. Staszica oraz Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie. Gość mówił o tym, jak do niego doszło, a także o wydarzeniach poprzedzających: wyborze Karola Wojtyły na papieża i jego niemal proroczych słowach w czasie pierwszej pielgrzymki do ojczyzny. Sitarz opowiadał też o strajkach, które ogarnęły wszystkie miejsca w Polsce i powstaniu „Solidarności”. Poświęcił też wiele miejsca nakreśleniu ówczesnej sytuacji gospodarczej kraju.

Witold Sitarz wytłumaczył, że mieszkańcy naszego kraju są dzisiaj podzieleni w kwestii oceny wprowadzenia stanu wojennego: czy generał Jaruzelski zrobił dobrze czy źle? Podał argumenty zarówno za i przeciw, o niczym jednak nie przesądzając. W dalszej części wykładu młodzież dowiedziała się, jak doszło do rozmów „okrągłego stołu” i ustaleniach w Magdalence, w wyniku których dotychczasowa władza częściowo podzieliła się rządami z opozycją.

Senator Sitarz opowiadał także o swoich doświadczeniach strajkowych oraz znajomości z opozycjonistami. Pokazał młodzieży stare wydruki z informacjami pochodzącymi z teleksów, które przyrównał do dzisiejszych wiadomości przesyłanych pocztą elektroniczną. Uczniowie mieli też okazję zobaczyć archiwalne egzemplarze tygodnika „Solidarność”.

(nap)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 8 lat temu | ocena +1 / -1

    JERUZEL ps. WOLSKI

    No tak .. brak papieru toaletowego .. to dla niektórych - najważniejszy wyznacznik realiów stanu wojennego .<br /> W TEN SPOSÓB WODĘ DO MÓZGÓW DZISIEJSZYCH KONSUMCJONISTYCZNYCH MAŁOLATÓW , MOŻNA LAĆ.